Debiut spółki na giełdzie korzystny podatkowo
Celem wprowadzenie ulgi na IPO miał być wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Choć boom na polskim rynku kapitałowym dotychczas nie nastąpił warto być na niego odpowiednio przygotowanym i pamiętać o wysokiej atrakcyjności preferencji dotyczącej IPO – zarówno z perspektywy CIT, jak i PIT.
Jednym ze sposobów na zdobycie finansowania dla spółki jest wprowadzenie jej akcji na rynek giełdowy. Może to być także przepis na budowanie jej renomy w oczach potencjalnych inwestorów, jak i obecnych kontrahentów. Wejście na giełdę jednak sporo kosztuje. Istotną składową kosztu pierwszej oferty publicznej (IPO), którą musi przeprowadzić spółka chcąca zadebiutować na giełdzie, stanowi m.in. przygotowanie prospektu emisyjnego. W związku z tym, że skorzystanie z profesjonalnej obsługi prawnej ma pozytywny wpływ na zaufanie inwestorów, przy debiucie spółki na giełdzie nie warto oszczędzać. Zachęca do tego specjalna ulga podatkowa.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku kapitałowego 1 stycznia 2022 r. ustawodawca wprowadził do polskiego systemu podatkowego preferencję pozwalającą spółkom zainteresowanym uzyskaniem kapitału w drodze przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na zniwelowanie kosztów związanych z wprowadzeniem na rynek giełdowy swoich akcji. Jest to możliwe poprzez obniżenie podstawy opodatkowania CIT o koszty związane z przeprowadzeniem pierwszej oferty publicznej. Przy czym, to nie tylko ulga dla podatników CIT, lecz również dla podatników PIT, którzy – po spełnieniu odpowiednich warunków ustawowych – nie muszą płacić podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w związku ze zbyciem akcji objętych (lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta